CaveSurvey – сoфтуер за картиране на пещери за Android
Дойде време да споделим първата версия на една клубна разработка. Когато става въпрос за картиране на пещери, разпространеното схващане е, че това е бавен, труден и сложен процес, а резултатът много пъти е или неточен, или откровено сгрешен. И това не е случайно. Колко души във вашия клуб обичат да картират?
И докато има различни (скъпи, сложни или комбинация от двете) методи, които атакуват или разрешават проблема, а всеки има свой най-добър метод нашите цели бяха:
- да е близо до разпространен метод (класическо картиране с отсечки);
- да подобрява/улеснява процеса;
- да не преоткрива топлата вода;
- да не изисква голяма финансова инвестиция;
Казано по друг начин – вече има много (и то добър) софтуер, с който да създадеш карта, да я анализираш и т.н., когато си вкъщи и разполагаш с правилните данни. А как да съберем данните? Малко клубове могат да се похвалят с тотална станция или DistoX, от друга страна вече Android устройствата се развиха доста, поевтиняха, а и често се намира по един стар телефон, който може да бъде „жертван“ за каузата. Така се роди идеята да напишем приложение, което да работи под Android и да помага в събирането на измерванията. Какво се получи:
- таблицата с измерванията е готова във всеки един момент, без да е необходимо разчитане на кални записки;
- налична е проста карта на полигона и могат да се хванат груби грешки в картирането на място;
- могат да се използват наличните екстри на телефона, за да въведеш бележка, да скицираш, да снимаш или да запазиш GPS позицията на входа.
И след като дигитализирахме планшета се опитахме да направим въвеждането на стойностите лесно:
- при подходящи сензори азимут и наклон могат да се четат от устройството;
- интегрирахме евтина (~140$) лазерна рулетка с Bluetooth и сензор за наклон;
Какво се получи? Предстоят тестове, но накратко:
С лазерната рулетка могат да се мерят всички разстояния. Стойностите се попълват автоматично в таблицата. За съжаление сензорът за наклон е до +-60′, но по-стръмните пасажи могат да се картират като отвеси или точки да се транслират. Четенето на азимут през компаса на телефона също е автоматизирано. Може да се използва показалеца на рулетката, но трябва да се внимава, защото си влияят. При съмнение или липса на горните екстри стойностите могат да се въвеждат ръчно. По всяко време може да се добави описание, да се скицира, снима. По всяко време може да се види план как се развиват галериите на пещерата, бележки могат да се правят направо върху него. Щом свършим работа и се приберем на SD картата имаме папка с експортнатите до Excel данни, всички снимки и скици. Да импортираме събраните данни в някоя от обичайните програми е въпрос на минути.
Проектът е с отворен код и е отворен за ентусиасти и идеи в GitHub . Там ще откриете допълнителна информация като User Guide (на английски език) и актуален билд от CloudBees .
Какво предстои? Да добавим липсващи функционалности, да изгладим проблеми, да добавим поддръжка за нови устройства.
А за неразбралите ентусиасти, които искат да изпробват приложението на телефона си, могат да го изтеглят от тук:
CaveSurvey сoфтуер за картиране на пещери за Android – Сваляне
`
`